Komünite Kolejleri ve Kolejler/Üniversiteler
Amerika Komünite Kolejleri ve Kolejler/Üniversiteler

Üniversite Kolejleri

Üniversite Kolejleri ve Amerika’daki ismiyle Komünite Kolejleri, 1 yıllık sertifika, 2 ve 3 yıllık diploma, 4 yıllık üniversite bölümleri, ve üniversite sonrası diploma ve sertifika programları bulunan eğitim kurumlarıdır. 4 yıllık üniversite bölümleri kısıtlı sayıdadır.

Sertifika veya Diploma programları sonrasında öğrenciler, aldıkları dersleri üniversitede saydırarak üniversite eğitimlerini tamamlayabilirler. Üniversite’ye devam etmek gibi bir düşüncesi olan öğrencinin seçtiği komünite kolej, bölüm, ve aldığı dersler çok büyük önem taşımaktadır.

Komünite Kolejleri, fiyat olarak üniversitelerden daha ucuz olduğundan, öğrencilerin genelde komünite kolejlerde alanlarına başlayıp üniversitelerde eğitimlerine devam etmeleri sık yapılan bir uygulamadır. Bu yüzden Komünite Kolejleri’nde bazı bölümler, sırf üniversite transferi için açılmıştır. Ve sık yapılan bir uygulama olduğundan üniversiteler, komünite kolejlerinden geçecek öğrenciler için kontenjanlarını ayırmışlardır.

Komünite Koleji, daha ucuz olması ve üniversiteye devam etme imkânı olduğundan dolayı özellikle uluslararası öğrenciler tarafından daha çok tercih edilir.

Komünite Kolejlere Giriş Şartları:

 • Bazı bölümlere not ortalamanız 50, bazı bölümlere de 60-80 olması gerekmektedir.
 • Seçtiğiniz bölüme göre bazı dersleri almış olmanız gerekmektedir.
 • Eğer anadili İngilizce olan bir ülkede lise eğitiminizi tamamlamadıysanız (en az üç yıl okumuş olma şartı vardır) İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekmektedir.
 • Lise sonrası programlar için İngilizce IELTS sınavından 6 puan almış olmanız ve her bölümünden de en az 5.5 puan almış olmanız gerekmektedir. Üniversite sonrası programları için IELTS ten 6.5 almış olmanız gerekir.
 • Başka bir seçenek ise komünite kolejlerin anlaşmalı olduğu pathway dil okullarında 3-9 ay arasında bir hazırlık sınıfı okumak veya komünite kolejin kendi dil okuluna katılmaktır.

Üniversiteler:

Amerika, üniversite eğitimde dünya lideri olan sayılı ülkelerden biridir. Dünyaca ünlü Harvard, Stanford, Princeton gibi araştırma ve geliştirme alanında çok ileride olan dünya sıralamasında hep ilk yerlerde olan üniversitelerle beraber her eyaletinde bulunan sayısız özel ve devlet üniversitelerine sahiptir. Amerika’da eğitim uluslararası öğrencilere ücretli olmakla beraber, diğer eyaletlerden gelen Amerikan vatandaşlarına bile ücretlidir. Amerika üniversitelerinin ücretleri ekonomik olanlardan, belli başlı özel üniversitelerde çok yüksek rakamlara uzanan geniş bir yelpazededir. Amerika’da alınmış bir eğitimin dünya çapındaki tanınırlığı ve kabul edilebilirliği hepimizin bildiği bir gerçektir.

Üniversitelere Giriş Şartları:

 • Not ortalaması girmek istediği bölüm ve üniversiteye göre değişim göstermektedir. Lise ortalamasının 80’nin üzerinde olması gerekebilir. Bazı okullar 70 üstünü de kabul ederken, özellikle dünya sıralamasına girmiş okullar için 80 yeterli olmayabilir. Lise son dersleri girişte en büyük önemi taşımaktadır. Girmek istediği bölümle alakalı derslerin not ortalaması en çok dikkat edilen kısımdır.
 • Eğer anadili İngilizce olan bir ülkede lise eğitiminizi tamamlamadıysanız (en az üç yıl okumuş olma şartı vardır.) İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. Üniversitelere girişte IELTS veya TOEFL almamışsanız Üniversitenin hazırlık dil kursundan üniversiteye başlayabilirsiniz.
   

Burs

Amerika’da burs imkanları  kısıtlı olmakla beraber, yüksek akademik başarı veya belli başlı spor alanlarındaki başarıları sayesinde öğrencilerin belli bir miktar burs almaları mümkün olabilir. Çok başarılı sporcu öğrencilerin bazen yarım veya tam burslu olarak okumaları da mümkün olmaktadır. Üniversitede okumaya başladıktan sonra göstereceğiniz üstün akademik başarıyla burs alma imkanlarınız artabilmektedir. Bunun dışında Türkiye’den burs alıp Amerika’ya gitmek bir hayli zordur.

Devlet bursları istisnasıyla Burs için herhangi bir sınav bulunmamaktadır. Lütfen bu konuda sizi yanlış yönlendirmek isteyebilecek olan kişilere karşı dikkatli olunuz.

Üniversite mezunları için seçenekler:

 • Türkiye’de bir üniversiteden mezun olduktan sonra Amerika’da en baştan bir üniversite okuma imkânı bulunmaktadır. Bazı derslerinizin kredilerini aktarabilirsiniz. Ama bütün dersleriniz kabul olmayacaktır. Amerika’da bir üniversite diploması almak istiyorsanız eğitiminizin üzerine en az 3 yıl daha eğitim almak durumunuz oluşabilir.
 • Master programları diğer bir seçenektir. Master programlarına girmek için çok iyi bir not ortalamanızın bulunması gerekir. Eğer amacınız Amerika’da master yapmak ise üniversite başlangıcından itibaren not ortalamanızı en azından 3.00’ın (bazı alanlarda daha yüksek istenebilir) üzerinde tutmanız tavsiye edilir. Master eğitimi aynı zamanda pahalıdır.

Post Graduate Work Permit (OPT (Optional Practical Training) - Okul Sonrası Çalışma izni)

Amerika’da üniversite, master, veya doktora yapmış bir öğrencinin mezun olduktan sonraki 12 ay içinde okuduğu alanda bir iş bulması ve işvereninin kendisine sponsor olup belli yasal desteklerde bulunması durumunda  Amerika’da çalışması mümkündür. Kişi bu iş kontratıyla beraber eğer kontratını uzatabilir ve gerekli onayları alabilirse, Amerika’daki çalışma hayatını devam ettirebilir ve belli bir noktadan sonra kalıcı oturum içinde başvurabilir. Bu konularla ilgili detaylı bilgi için lisanslı bir göçmenlik danışmanına veya avukatına başvurmak gerekmektedir.

BİLGİ ALIN
Dilerseniz bizi arayın, dilerseniz aşağıdaki formda bilgilerinizi bırakın ve inceleyip size en kısa zamanda dönüş yapalım.
@2020 - Tüm hakları saklıdır.
Altyapı ve Tasarım:Multiligo