Kanada’da Lise Eğitimi
Kanada Kanada’da Lise Eğitimi

Neden Kanada’da Lise Eğitimi?

Kanada Lise Eğitim programı; kapsamlı bir yurtdışı eğitimi almak, farklı kültürleri deneyimlemek, kendini geliştirmek, güvenli ve kontrollü bir ortamda sorumluluk kazanmak isteyen öğrenciler için mükemmel bir programdır.

Kanada Lise Eğitim Programı; Avrupa, Asya, Afrika, Latin Amerika, ve güney komşuları olan Amerika da dahil birçok ülkeden gelen lise öğrencilerini küçük ve büyük şehirlerinde ağırlamaktadır. Anadili İngilizce olan ülkelere kıyasla ücret olarak daha uygun olmakla birlikte, ülke çapında suç oranının düşüklüğünden ve diğer din ve kültürlere saygılı olmalarından dolayı daha güvenli bir ortam sağladığından, velilerin tercih ettiği bir lise eğitim programı haline gelmiştir. Eğitim Kalitesi olarak dünya standartlarında ilk sıralardadır.

Kanada Lise Eğitim programı, bir değişim programı değildir. Kanada’nın Türkiye ile böyle bir anlaşması bulunmamaktadır.

Başvuru Süreci ve En çok Merak edilenler:

Kanada’ya Lise Eğitimi için bir dönem veya iki dönem giden öğrenciler için Türkiye’de Lise Eğitimi’ne geri dönüş:

Türkiye, Kanada lise eğitimine denklik vermektedir. Öğrenci, Kanada’da okuduktan sonra Türkiye’ye dönünce sene kaybetmeden Türkiye’deki lise eğitimine devam edebilir.

Kanada’da Eğitim ve Dil Yeterliliği

Kanada’ya liseye giden öğrenciler okullar açılmadan Kanada’da bir oryantasyon haftası geçirirler. Seviyelerinin belirlenmesi için dil ve basit seviyede matematik üzerinden sınavlara girerler. Akabinde, kendi seviyelerine göre sınıflara yerleştirilirler ve gerekliyse İngilizce ek ders alırlar.

Türkiye’deki ortaokul eğitimini tamamlamış ve/veya lise eğitimine başlamış öğrenciler özellikle fen ve matematik kısmında Kanada’daki okullarda zorlanmazlar. Kanada’da eğitim, Türkiye’deki eğitim sistemi kadar yoğunlaştırılmış değildir. Kanada lise eğitimi daha çok öğrenmeyi öğretmek amacına odaklanmıştır. Üniversite veya Kolej eğitimine başladıktan sonra seçtikleri alanlara göre ders yoğunlukları ve seviyeler artmaktadır.

Şehir ve Okul Tercihi:

Kanada’nın eğitim sisteminin en güzel özelliklerinden biri de bütün ülkenin okullarının eğitim kalitesi arasındaki farkın yok denilecek kadar az olmasıdır.

Devlet liseleri ve özel liseler arasındaki farklar şunlardır:

 • Kanada’da devlet liselerinde verilen eğitimlerin kaliteli ve kendi vatandaşlarına ücretsiz olmasından dolayı daha çok devlet liseleri tercih edilir. Bundan dolayı devlet liselerinin %90’ı Kanadalı’dır. Özel liselerde daha çok uluslararası öğrenciler vardır.  Bazı öğrencilerimiz ilk seneye özel lise ile başlayıp, Kanada’ya alıştıktan sonra devlet liselerine geçiş yapmayı tercih etmektedir.
 • Bazı liselerde – devlet veya özel- spesifik alanlarda yoğunlaşmalar vardır. Sanatsal, spor, Teknik, matematik, fen alanlarında olabilir. Bu yüzden öğrencinin eğilimine göre bir lise seçmek önemlidir.
 • Özel liselerin bir kısmı kampüs şeklinde olmakla beraber, bir kısmı da şehir merkezi gibi ulaşımı daha kolay yerlerde bulunmaktadır. Devlet liseleri daha büyük alanlara yayılmış olup daha kalabalıktır.


Öğrencinin hangi  şehirde kalmak istediğine karar verildikten sonra okulların yabancı öğrenci kontenjanlarına, öğrencinin not ortalamalarına, ve öğrencinin eğilimine göre okul tercihi yapılır. Bazı okulların not ortalaması tercihi bulunmasına rağmen, Kanada’da her not ortalamasına göre bir okul mevcuttur. Düşük not ortalaması ile girilen bir okul başarısız bir okul olarak algılanmamalıdır. Sadece, uluslararası öğrenciler tarafından daha az başvuru yapıldığından, daha düşük not ortalamalarını kabul etmektedirler.

Devlet okullarının alabileceği maksimum international (yabancı) öğrenci kapasitesi bulunduğundan Vancouver veya Toronto gibi büyük şehirlerde kontenjanlar çabuk dolmaktadır. Erken başvuru avantajlıdır. 

Genellikle İngilizce eğitim için en çok tercih edilen şehirlerimiz Vancouver ve Toronto’dur.

Fransızca Eğitim:

Lise seviyesindeki öğrencilerimiz Fransızca eğitim almak isterlerse bu da mümkündür. Kanada’da bunun için en uygun şehir Montreal’dir. Kanada’nın en büyük ikinci şehri olmasının yanı sıra bilingual olma özelliğine sahiptir: yani Montreal’de yaşayan insanlar hem İngilizce hem de Fransızca konuşurlar. Bu şehirde okumayı tercih edecek öğrenci iki dili de kullanıp geliştirme fırsatı bulacaktır.

Okula Başvurusu için Gerekli Evraklar:

 • Güncel bir pasaport
 • Son iki yıl transkripti
 • Varsa IELTS/TOEFL (İngilizce seviye sınavı) belgesi (Eğer daha önce herhangi bir seviye tespit sınavına girmemiş ise okulun seviye tespit sınavına girerek, seviyesine uygun İngilizce dersleri alabilir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.)
 • Aşı Kartı
 • Muvafakatname / Custodianship (Hem Türkiye’den Hem de Kanada’dan alınması gerekmektedir. Size bu konuda biz yardımcı olacağız.) Lise Eğitim programına katılan öğrencilerin, 18 yaşından küçük olduklarından dolayı, guardian’a (veli yerine karar verecek vasi-kişi) gereksinimleri bulunmaktadır. Bu yüzden Muvafakatname / Custodianship alınması gerekmektedir. Normalde öğrenciye çok fazla vakit ayıramayacak, gideceği okulun müdürü guardian olur. Bizim farklarımızdan biri de, bizimle orda çalışan Türk asıllı ve gerektiğinde öğrenci ile yakın olarak ilgilenebilecek personelimizin guardian olmasıdır.
   

Fiyatlar ve Ücrete Dahil olanlar:

 • Gidiş- Dönüş uçak bileti
 • Havaalanı Transferi (ilk)
 • Vize Ücreti
 • Muvafakatname / Custodianship Ücreti
 • Okul Ücreti
 • Okul Kayıt Ücreti ve Materyalleri
 • Aile Yerleşim Ücreti
 • Konaklama / Homestay (Günde 3 öğün yemek)
 • Sağlık sigortası
 • Lojistik Destek
 • Rehberlik Ücreti


Toplam 1 Yıllık eğitim ücreti 23.000- 28.000 USD arası değişmektedir. Bu fiyat, şehirlere, eğitimin uzunluğuna (8 ay – 10 ay), tercih ettiği liseye göre değişim göstermektedir. Devlet ve Özel liseler arasında çok büyük bir fiyat farkı bulunmamaktadır.

Kanada’da lise eğitimi sonrası Türkiye’de veya başka bir ülkede Üniversite Okumak:

Türkiye’nin Kanada ile yapmış olduğu anlaşma ile Kanada’dan lise mezunu olan bir öğrenci Türkiye’den lise denkliği alabilmektedir. Fakat Türkiye’deki Üniversitelerin Yabancı Öğrenci kontenjanlarından yararlanamazlar. Üniversite sınavına girmeleri gerekmektedir.

Amerika veya Avrupa ülkelerinde Üniversite’ye girmeleri için ise Kanada’da lise okumak büyük avantaj sağlayacaktır.

Lise Eğitim ve Kanada’da Üniversite kabulü:

Kanada’da üniversite eğitimi görmek istiyorsanız, Kanada’ya liseden itibaren gitmek önemlidir. Hem dile tamamen hâkim olmak hem de Kanada eğitim sistemine alışmak için bir avantaj olacaktır.  Lise Eğitimini Kanada’da tamamlamış öğrenciler, üniversite ve kolej girişlerinde yabancı öğrenci olarak değil Kanada Lise mezunu olarak değerlendirilirler. Bu da öğrencilere istediği üniversite veya koleje girmek için daha büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Kanada, lise sisteminde Türkiye’deki gibi bölümlere ayrılmaz ama son 2 sınıfta öğrenciler üniversitede okumak istedikleri bölümlere göre dersler tercih ederek o alana yönelim yaparlar.  Öğrenci; lise son sınıftaki not ortalaması, eyalet sınavı notları, ve biraz etkisi olacak şekilde sosyal faaliyetleri ile üniversiteye başvuruda bulunur.

Burs

Kanada’da burs imkânı çok zor. Bazı ülkeler fiyatlarını yüksek tutarak burs sağlamak gibi bir pazarlama stratejisinde bulunmaktadır. Ama fiyatları karşılaştırdığınızda Kanada’da alacağınız burssuz eğitim başka bir ülkede alacağınız burslu eğitimden çok daha uygun fiyatlara gelebilmektedir. Ancak Kanada’da okumaya başladıktan sonra göstereceğiniz üstün akademik başarılarla veya sportif başarılarla belli bir oranda burs alma imkânınız olabilir. Bunun dışında Türkiye’den burs alarak gitmek mümkün değildir. Burs için herhangi bir sınav bulunmamaktadır.  Lütfen bu konuda sizi yanlış yönlendirmek isteyebilecek olan kişilere karşı dikkatli olunuz.

Daha Ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

BİLGİ ALIN
Dilerseniz bizi arayın, dilerseniz aşağıdaki formda bilgilerinizi bırakın ve inceleyip size en kısa zamanda dönüş yapalım.
@2020 - Tüm hakları saklıdır.
Altyapı ve Tasarım:Multiligo