Ukrayna’da Üniversite Eğitimi
Avrupa Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Avrupa'nın olan en geniş ülkesi olan Ukrayna, doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırına sahiptir. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır. Ukrayna yasama, yürütme, ve yargının ayrı olduğu, yarı başkanlık sistemi ile yönetilen bir üniter devlettir. Kara Toprak denilen tarımda altın değerinde topraklara sahip olması ile ünlüdür.

Sovyetler Birliğinin eski üyelerinden olmasına rağmen şehirlerinde daha çok Avrupai bir atmosfer mevcuttur.

Başkent: Kiev
Para Birimi: Grivna (UAH)
Yönetim Şekli: Yarı başkanlık sistemli, üniter anayasal cumhuriyet

Neden Ukrayna?

Kısa dönem turizm ile akla gelen bir ülke olmasına rağmen Sovyetler Birliği zamanı da dahil olmak üzere birçok bilim adamının yetiştiği ülke, eğitime verdiği değerden kaynaklanan özel ve devlet olmak üzere çok sayıda üniversiteye sahiptir.

Özellikle inovasyon ve bilişim teknolojileri alanlarında çok gelişmiştir. Alibaba gibi online ticaret devlerinin tercih ettiği ülkeler arasındadır. Bunun nedeni ise yüksek eğitim kalitesine sahip olması ve çok sayıda üniversitelerin bilişim teknolojisi ve mühendislik alanında mezun vermesidir. Bu alanlardan mezun olan öğrenciler Apple, Google, Yandex, ve Facebook gibi büyük şirketlerde iş bulmak için Avrupa, Amerika, Rusya, veya Kanada’ya taşınmaktadırlar.

Ayrıca Ukrayna’da ırkçılığın az bulunması, soğuk iklime rağmen sıcak insanların hâkim olduğu bir ülke olması en büyük avantajlarındandır.

Eğitim:

Kiev, Kharkiv, Odessa, ve Dnipro başlıca büyük şehirleridir. Eğitimin kalitesinin yüksek olmasına rağmen ekonomisinin henüz çok gelişmiş değildir. Yaşamak için tercih edilmese bile kaliteli eğitim görmek için Avrupa’nın başta gelen ülkelerindendir. Kaliteli eğitimin yanı sıra okul, konaklama, ve yaşam masrafları da diğer Avrupa ülkelerinden çok daha ekonomiktir.

Ayrıca Tıp, Eczacılık, Diş hekimliği, Mühendislik ve pilotaj gibi bölümler, sadece vatandaşlarını değil bütün uluslararası öğrencileri kabul eder ve Polonya gibi Ukrayna’dan alınan diplomanın Avrupa’da geçerliliği vardır. Bazı alanlarda yeterlilik sınavına girdikten sonra diplomanızın Türkiye’de, Almanya’da veya Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde denkliği alınabilir. Türkiye’de bir veya iki yıl okuduktan sonra Ukrayna’daki bir üniversiteye geçiş yapma ve mezun olma imkânı da bulunmaktadır. İstediğiniz bölümleri İngilizce, Rusça ve Ukraynaca okuma şansınız da vardır. Eğer bu dilleri bilmiyorsanız bir sene hazırlık okuyarak üniversiteye başlayabilirsiniz.

Hazırlık Eğitimleri 1,000-1,500 USD arasında; İşletme, İktisadi bilimler veya mühendislik bölümleri senede, 2,000 USD civarında; Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği ve Pilotaj gibi bölümler ise senede 4000- 6000 USD civarında değişmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz…

BİLGİ ALIN
Dilerseniz bizi arayın, dilerseniz aşağıdaki formda bilgilerinizi bırakın ve inceleyip size en kısa zamanda dönüş yapalım.
@2020 - Tüm hakları saklıdır.
Altyapı ve Tasarım:Multiligo