Amerika’da Lise Eğitimi
Amerika Amerika’da Lise Eğitimi

Neden Amerika’da Lise Eğitimi?

Amerika Lise Eğitim programı; kapsamlı bir yurtdışı eğitimi almak, farklı kültürleri deneyimlemek, kendini geliştirmek, ve Amerikan rüyasını tadabilmek isteyen öğrenciler için mükemmel bir programdır.
Amerika son yüzyıla damgasını vurmuş bir dünya devi olarak her alanda olduğu gibi eğitim alanında da dünyanın her köşesinden insanı kendine çekmektedir. Dünyanın ilk sıralarında yer alan ünlü üniversiteleri, geniş  kampüs alanlarına  kurulmuş vakıf okulları, sayısız komünite kolejleri ve devlet liseleriyle farklı opsiyonlar sunmaktadır. Özel vakıf okulları genellikle ortalamanın üzerinde fiyatlarda olmaktayken devlet liselerinde daha uygun fiyatlarda eğitim imkanları mevcuttur. Özel ve devlet komünite kolejleri yani 1,2,3 yıllık üniversite öncesi öğrencilerin eğitim aldıkları diploma ve sertifikaların bulunduğu kurumlarda sayısız alanda lisans eğitimi almak mümkün. Devlet üniversitelerinde ortalama fiyatlarda eğitim almak veya dünyaca ünlü kabulü çok zor olan Stanford, Harvard, Yale gibi üniversitelerde eğitim fırsatlarını denemek de mümkündür. Doğusundan batısına birçok farklı eyalete, şehre, ve dört mevsime sahip bu ülke, eğitim boyunca ve eğitim sonrasında sonsuz fırsatlar sunmaktadır.
Amerika Lise Eğitim programı, bir değişim programı değildir. Amerika’nın Türkiye ile böyle bir anlaşması bulunmamaktadır.

Başvuru Süreci ve En çok Merak edilenler:

Amerika’da Lise Eğitimi için bir dönem veya iki dönem giden öğrenciler için Türkiye’de Lise Eğitimi’ne geri dönüş:

Türkiye, Amerika lise eğitimine denklik vermektedir. Öğrenci, Amerika’da okuduktan sonra Türkiye’ye dönünce sene kaybetmeden Türkiye’deki lise eğitimine devam edebilir.

Amerika’da Eğitim ve Dil Yeterliliği

Amerika’ya liseye giden öğrenciler okullar açılmadan Amerika’da bir oryantasyon haftası geçirirler. Seviyelerinin belirlenmesi için dil ve basit seviyede matematik üzerinden sınavlara girerler. Akabinde, kendi seviyelerine göre sınıflara yerleştirilirler ve gerekliyse İngilizce ek ders alırlar.

Türkiye’deki ortaokul eğitimini tamamlamış ve/veya lise eğitimine başlamış öğrenciler özellikle fen ve matematik kısmında Amerika’daki okullarda zorlanmazlar. Amerika’da eğitim, Türkiye’deki eğitim sistemi kadar yoğunlaştırılmış değildir. Amerika lise eğitimi daha çok öğrenmeyi öğretmek amacına odaklanmıştır. Üniversite veya Kolej eğitimine başladıktan sonra seçtikleri alanlara göre ders yoğunlukları ve seviyeler artmaktadır.

Okula Başvurusu için Gerekli Evraklar:

 • Güncel bir pasaport
 • Son iki yıl transkripti
 • Varsa IELTS/TOEFL (İngilizce seviye sınavı) belgesi (Eğer daha önce herhangi bir seviye tespit sınavına girmemiş ise okulun seviye tespit sınavına girerek, seviyesine uygun İngilizce dersleri alabilir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.)
 • Aşı Kartı
 • Muvafakatname / Custodianship (Hem Türkiye’den hem de Amerika’dan alınması gerekmektedir. Size bu konuda biz yardımcı olacağız.) Lise Eğitim programına katılan öğrencilerin, 18 yaşından küçük olduklarından dolayı, guardian’a (veli yerine karar verecek vasi-kişi) gereksinimleri bulunmaktadır. Bu yüzden Muvafakatname / Custodianship alınması gerekmektedir.

Fiyatlar ve Ücrete Dahil olanlar:

 • Gidiş- Dönüş uçak bileti
 • Havaalanı Transferi (ilk)
 • Vize Ücreti
 • Muvafakatname / Custodianship Ücreti
 • Okul Ücreti
 • Okul Kayıt Ücreti ve Materyalleri
 • Aile Yerleşim Ücreti
 • Konaklama / Homestay veya yurt (Günde 3 öğün yemek)
 • Sağlık sigortası
 • Rehberlik Ücreti

Toplam bir yıllık 8-10 ay arasındaki eğitim yılı ücreti öğrencinin gitmek istediği okula göre değişiklik göstermektedir. Ücrete dahil olduğunu belirttiğimiz her şey dahil olacak şekilde öğrencinin bir yıllık toplam ücreti $25.000 USD’den $50.000 + USD’ye kadar çıkabilmektedir. Belli başlı özel vakıf okullarının fiyatları yüksek iken, belli devlet okulları daha uygun fiyatlanmıştır. Fiyatlar öğrencinin gitmek istediği eyalet ve şehre bağlı olarak çok büyük olmamakla beraber belli bir miktarda değişiklik gösterebilir.

Amerika’da lise eğitimi sonrası Türkiye’de veya başka bir ülkede Üniversite Okumak:

Türkiye’nin Amerika ile yapmış olduğu anlaşma ile Amerika’dan lise mezunu olan öğrenciler, Türkiye’den lise denkliği alabilmektedirler. Fakat Türkiye’deki Üniversiteler’in Yabancı Öğrenci kontenjanlarından yararlanamazlar. Üniversite sınavına girmeleri gerekmektedir.
Amerika, Kanada veya Avrupa ülkelerinde Üniversite’ye girmeleri için ise Amerika’da lise okumak büyük avantaj sağlayacaktır.

Lise Eğitimi ve Amerika’da Üniversite kabulü:

Amerika’da üniversite eğitimi görmek istiyorsanız, Amerika’ya liseden itibaren gitmek önemlidir. Hem dile tamamen hâkim olmak hem de Amerika eğitim sistemine alışmak için bir avantaj olacaktır. Lise Eğitimini Amerika’da tamamlamış öğrenciler, üniversite ve kolej girişlerinde yabancı öğrenci olarak değil Amerika Lise mezunu olarak değerlendirilirler (Halen ücretli olmakla beraber). Bu da öğrencilere istediği üniversite veya koleje girmek için daha büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Amerika, lise sisteminde Türkiye’deki gibi bölümlere ayrılmaz ama son 2 sınıfta öğrenciler üniversitede okumak istedikleri bölümlere göre dersler tercih ederek o alana yönelim yaparlar.  Öğrenci; lise son sınıftaki not ortalaması ve biraz etkisi olacak şekilde sosyal faaliyetleri ile üniversiteye başvuruda bulunur.

Burs

Amerika’da burs imkanları  kısıtlı olmakla beraber, yüksek akademik başarı veya belli başlı spor alanlarındaki başarıları sayesinde öğrencilerin belli bir miktar burs almaları mümkün olabilir. Çok başarılı sporcu öğrencilerin bazen yarım veya tam burslu olarak okumaları da mümkün olmaktadır. Üniversitede okumaya başladıktan sonra göstereceğiniz üstün akademik başarıyla burs alma imkanlarınız artabilmektedir. Bunun dışında Türkiye’den burs alıp Amerika’ya gitmek bir hayli zordur.

Devlet bursları istisnasıyla Burs için herhangi bir sınav bulunmamaktadır. Lütfen bu konuda sizi yanlış yönlendirmek isteyebilecek olan kişilere karşı dikkatli olunuz.

Daha Ayrıntılı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

BİLGİ ALIN
Dilerseniz bizi arayın, dilerseniz aşağıdaki formda bilgilerinizi bırakın ve inceleyip size en kısa zamanda dönüş yapalım.
@2020 - Tüm hakları saklıdır.
Altyapı ve Tasarım:Multiligo