Almanya’da Üniversite Eğitimi
Avrupa Almanya’da Üniversite Eğitimi

Orta Avrupa'da bir ülke olan Almanya, topraklarında yaşayan yaklaşık 83 milyon insan ile Avrupa Birliği'nin en büyük nüfusuna sahiptir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika, ve Hollanda bulunur. Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra, dünyanın en çok göç alan ikinci ülkesidir.

Başkent: Berlin
Para Birimi: Euro
Yönetim Şekli: Federal Parlamenter Cumhuriyet
Federal Cumhurbaşkanı: Frank-Walter Steinmeier
Federal Şansölye: Angela Merkel
Federal Meclis Başkanı: Wolfgang Schäuble
Federal Konsey Başkanı: Daniel Günther

Neden Almanya?

Almanya, Türkiye için önemli bir yer taşımaktadır. Bir çoğumuz için Almanya ikinci bir vatan niteliğindedir. Ülkemize coğrafi yakınlığı, sayısız şehrimizden Almanya’nın birçok şehrine günlük direk uçuşları, ve her şehrinde ülkemizden bir esinti hissettiğimiz bir ülke Almanya. Politik, ekonomik, sanatsal, kültürel, ve diğer yönlerini anlatmaya gerek duymadığımız Almanya, Türkiye’nin çok yakından tanıyıp takip ettiği bir ülkedir.

Siyasal ve ekonomik olarak en stabil ve lider ülkeler arasında olan Almanya, inovasyon ve teknolojide dünya devlerinden biridir.

Eğitim:

Bir üniversite programını başarı ile tamamlayabilmek ve iş ve toplum hayatında iyi bir yer edinebilmek için iyi bir Almanca dil bilgisine sahip olmak şart. Birçok Üniversite bölümünün İngilizce programları olsa bile Almanca dilinde eğitim çok daha yaygın. Ücretsiz yada çok düşük ücretle eğitim veren devlet üniversitelerinde, Almanca eğitim almak ön şarttır.

Dil Eğitimi:

Dil Eğitiminde öğrencilerimizin genellikle tercih ettiği şehirler Berlin, Hamburg, Münih, Stuttgart ve Köln-Duesseldorf bölgesidir. Tabi Almanya’da diğer şehirlerde de dil eğitimi almanız mümkündür. Almanya’da Goethe Enstitüsü gibi köklü, dünyaca ünlü, ve saygın dil okulları ile çalışmaktayız. Bu dil okullarının eğitimlerini tamamlayan öğrenciler bir çok üniversiteye direk geçiş hakkı kazanabilmektedirler. Ayrıca üniversitelerin kendi hazırlık sınıflarına da gitmeleri mümkündür. Program detayları, yaz okulları, kısa ve uzun dönem dil okulları ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Üniversite:

Almanya’da üniversitelere başvuruda bulup başlayabilmek için Almanca yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için DHS (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugangen) dil yeterlilik sınavından istediğiniz okulun ve bölümün puanını almanız gerekmektedir. Ayrıca gitmek istediğiniz bölüme uygun lise derslerinizden gitmek isteyeceğiniz okula göre değişen not ortalaması istenebilir.

Üniversite’de de Almanca hazırlık okuma şansınızı değerlendirmek için orta seviyeye yakın (C1 level) bir Almancanızın olması tavsiye edilir. Hiç Almanca geçmişiniz olmadan bir üniversiteye kabul görmeniz veya vize almanız çok zordur.

İngilizce eğitim veren özel üniversiteler olmasına rağmen, daha kaliteli eğitimi ile bilinen Almanca eğitim veren devlet üniversiteleri daha çok tercih edilmektedir. Eğitim, kendi vatandaşlarına olduğu gibi ya ücretsiz ya da Türkiye’deki üniversite harçlarından daha ekonomiktir. Konaklama için, üniversite içinde veya dışında olan yurtlar ve kiralayabileceğiniz ucuz apartman seçenekleriniz mevcuttur. Almanya’nın bir çok şehrine dünyanın her yerinden öğrenciler gelmekte olduğundan, öğrenci topluluklarına alışık bir ülkedir ve konaklama imkanları da fazladır.

Öğrenci mezun olduktan sonra, okuduğu alanda Almanya’da iş bulması durumunda iş izni alabilmektedir. Bu işte belli bir süre çalıştıktan sonra da vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

BİLGİ ALIN
Dilerseniz bizi arayın, dilerseniz aşağıdaki formda bilgilerinizi bırakın ve inceleyip size en kısa zamanda dönüş yapalım.
@2020 - Tüm hakları saklıdır.
Altyapı ve Tasarım:Multiligo